W dniach 8-10 maja 2017 w Galveston, Teksas w USA odbyło się doroczne spotkanie ekspertów w ramach międzynarodowej grupy PREBIC (Preterm Birth Collaborative, USA), w których uczestniczył Kierownik Kliniki Perinatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Jarosław Kalinka. Ocenia się, że rocznie na świecie rodzi się około 15 mln wcześniaków co stanowi ogromny problem medyczny, społeczny a także i finansowy.  Głównym celem działania międzynarodowej grupy naukowej PREBIC (https://www.prebicglobal.org/) jest stworzenie platformy do dyskusji nad przyczynami występowania porodu przedwczesnego, a także stworzenie nowych rozwiązań mogących przyczynić się do zmniejszenia częstości porodów przed 37 tygodniem ciąży.

Pan Profesor jest aktywnym członkiem grupy PREBIC od 2007 roku.  W tym roku poza licznymi wykładami znanych naukowców i klinicystów odbywały się także spotkania naukowe w 6 tzw. grupach roboczych (working group). Prof. J Kalinka uczestniczył w posiedzeniach jednej z takich grup w czasie których starał się wraz z innymi światowej sławy naukowcami z całego globu odpowiedzieć na pytanie jak poprawa opieki medycznej nad kobietami planującymi ciąże oraz w trakcie ciąży (w tym m.in.: odżywianie, aktywność fizyczna, suplementacja, ciąże u młodocianych, używki) wpłynie  na zmniejszenie się liczby porodów przedwczesnych na świecie.

W skład grupy PREBIC, wchodzą wiodący naukowcy i klinicyści z całego świata.

Kolegialny charakter corocznego spotkania i warsztatów prowadzi do otwartej, dynamicznej i innowacyjnej dyskusji na temat aktualnych ograniczeń i problemów związanych z porodem przedwczesnym oraz tworzy nowe rozwiązania tych problemów. Dzięki współpracy doświadczonych naukowców z nauk podstawowych, statystyków i klinicystów, PREBIC może wyznaczać nowe metody prowadzące do zmniejszenia częstości porodów przedwczesnych  na całym świecie.